Meriteollisuuden kasvu hyödyttää erityisesti Satakuntaa

Suomen ja Satakunnan meriteollisuudella on edessään valoisat vuodet. Yhdysvaltojen kanssa solmitut jäänmurtajakaupat ovat huomattava kasvun sysäys teollisuudelle, ja ne tuovat merkittävästi työtä maakuntaamme.

Ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen historiassa tällaisia viranomaisaluksia tilataan ulkomailta, ja Satakunnalla on erittäin vahva asema alusten rakentamisessa. 

Vahvan tilauskannan myötä meriteollisuuden työllisyyden odotetaan vahvistuvan merkittävällä tavalla tulevina vuosina. Sekä Rauman että Porin Mäntyluodon telakat ovat palkanneet lisää väkeä töihin.

Suomalaista meriteollisuuden osaamista arvostetaan paljon liittolaismaissamme. Sain huomata tämän, kun vierailin Kanadassa ja Yhdysvalloissa edistämässä meriteollisuuden yhteistyötä viime viikolla. 

Pohjois-Amerikassa käymäni keskustelut vahvistivat käsitystäni siitä, mikä tekee juuri Suomen ja Satakunnan meriteollisuuden ekosysteemistä niin erityisen. Meillä telakat, alihankintaverkosto, sekä tutkimus- ja oppilaitokset muodostavat kansainvälisestikin ainutlaatuisen kokonaisuuden. Näin hyviä olosuhteita esimerkiksi juuri jäänmurtajien rakentamiseen ei siis ole missään muualla maailmassa.

Osaamisen merkitys korostuu meriteollisuuskeskusteluissa, ja Satakunnasta meriteollisuuden osaamista löytyy. Osaamisen tärkeys ja satakuntalainen meriteollisuuden osaaminen on huomattu myös Atlantin toisella puolella. Sen osoittaa esimerkiksi Yhdysvaltojen työministeriön käynnistämä alan koulutusyhteistyöhanke, jossa on mukana suomalaisina kumppaneina Satakunnan ammattikorkeakoulu SAMK ja Winnova.

Meriteollisuuden osaamiseen panostaminen Satakunnassa on nyt kriittisen tärkeää, jotta meriteollisuuden vahva kasvu ei jää osaajien saatavuudesta kiinni. Maakuntaamme on lisättävä alan korkeakoulupaikkoja. Ammatillisen koulutuksen puolella oppisopimuskoulutusta tulee hyödyntää enenevissä määrin. Porin telakalla oppisopimuskoulutukset on jo otettu käyttöön, ja kokemukset ovat hyvin myönteisiä niin työntekijöiden kuin työnantajankin puolesta.

Suomalaisyritykset tekevät hyvin tiivistä yhteistyötä pohjoisamerikkalaisten telakoiden kanssa ja vievät markkinoille omia tuotteitaan ja suunnitteluosaamistaan. Näen viennissä edelleen huomattavaa potentiaalia suomalaisyritysten kasvulle.

Teen kaikkeni sen eteen, että Suomi ja Satakunta hyötyisivät meriteollisuuden tarjoamista mahdollisuuksista niin paljon kuin mahdollista. Potentiaaliset työllisyysvaikutukset ovat mittavat, ja onnistumiset tulevat näkymään myönteisesti lukuisten alan arvoketjussa työskentelevien satakuntalaisen arjessa.

Kolumni julkaistu Satakunnan Kansa Länsi-Suomessa 24.2.